Palenisko Na Bazie Misy – Na Co Warto Zwrócić Uwagę?
Czym jest palenisko na bazie misy?
Palenisko na bazie misy to niewielki, wykonane ze stali sprzęt ogrodowy. Umożliwia on palenie ogniska w zaciszu swojego ogrodu. Palenisko składa się z misy bazowej do palenia ognia oraz stalowej podpory. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z jednej z głównych atrakcji sezonu letniego w ogrodzie lub na tarasie. Mobilność jako jedna z wielu zalet nie ogranicza nas do palenia ogniska w wyznaczonym miejscu. W zależności od potrzeb, sytuacji lub panujących warunków atmosferycznych można je przestawić lub też schować do garażu po zakończonym sezonie.
O zaletach przenośnego paleniska przeczytasz tutaj.
Pierwsze palenisko – potrzeba matką wynalazków
Tu odniesiemy się do naszych własnych doświadczeń. Producent – też człowiek, ale przede wszystkim uważny tester i największy krytyk swoich produktów. Pierwsze palenisko powstało w Dragstal w 2020 roku w sezonie letnim. Było to zanim jeszcze zrodził się pomysł na pierwszą kolekcję palenisk. Wersja prototypowa była prostą kwadratową formą, spawaną po bokach. Powstała na nasze własne potrzeby, aby szybko i bez konieczności wypalania trawy zrobić kiełbaski z ogniska. Z ów „wynalazku” korzystaliśmy cały sezon. Zaskoczył nas fakt, jak prosty i niewielki sprzęt wykonany ze stali może ułatwić i przyspieszyć palenie ogniska.
Od prototypu do perfekcji
Wersja prototypowa naszego paleniska w podstawie miała kwadrat natomiast po bokach przyspawaliśmy kawałki blachy o grubości 1mm. Kształtem przypominało ono bardziej stalową tacę a niżeli profesjonalne palenisko. Nic dziwnego – powstało bardzo szybko z tego co było „pod ręką”. Sam pomysł zastosowania takiej formy jako bazy paleniska nie był chybiony. Trwałe spawy nie rozeszły się po wielokrotnym paleniu ogniska. Być może w przyszłości w ofercie Dragstal pojawi się również palenisko kwadratowe. Wtedy właśnie pojawił się pomysł zaprojektowania paleniska i założenie sklepu internetowego. Postanowiliśmy po raz kolejny wykorzystać właściwości stali i stworzyć produkt, który nie tylko będzie funkcjonalny ale również ładny i dostępny dla ogółu.
Dlaczego palenisko na bazie misy?
Wdrażanie nowego produktu to nie lada wyzwanie. Trzeba połączyć wiele elementów w sensowną całość. Palenisko musiało być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie to było naszym priorytetem. Zdecydowaliśmy, że bazą pierwszych palenisk nie będzie spawana forma tylko wysokiej jakości misa paleniskowa. To właśnie jakość miała wyróżniać nasze paleniska od tych dostępnych na marketowych półkach. Dlaczego właśnie misa a nie spawana forma geometryczna? Z jednej strony chodziło właśnie o sam kształt, bez zakamarków i zagięć, skąd trudno byłoby usunąć zanieczyszczenia. Z drugiej strony wybrana przez nas misa została wykonana z jednego kawałka blachy. W przeciwieństwie do wersji prototypowej misa bazowa nie posiada spawów co daje jej dłuższą żywotność.
Wykorzystując doświadczenie w branży znaleźliśmy produkt naszym zdaniem idealny – piękna misę powstałą w technologii tłoczenia. Misa wykorzystywana do produkcji naszych palenisk ma idealny kształt i optymalną głębokość a czyszczenie takiej bazy po zakończonym ognisku jest dziecinnie proste.
Żywotność paleniska zależy od jakości misy
Obecnie w marketach budowlanych można spotkać paleniska na bazie misy, których jakość niestety pozostawia wiele do życzenia. Niska cena kusi, ale mało kto zastanawia się nad tym, czy zakupione palenisko wytrzyma do następnego sezonu. Wielokrotne i wielogodzinne palenie ognia powoduje wyginanie się i falowanie cienkiego materiału, z którego misa została wykonana. Nie czarujmy się- jak to często w życiu bywa – za jakość trzeba zapłacić. Inwestując w solidną misę paleniskową gwarantujesz sobie wieloletnie użytkowanie paleniska, co w ostatecznym rozrachunku i tak Ci się opłaci.
Czym zatem powinniśmy się kierować podczas wyboru paleniska?
Jako producent a zarazem zawzięci zwolennicy palenia ogniska w palenisku zdecydowanie polecamy zwracać uwagę na kilka decydujących czynników wpływających zarówno na komfort użytkowania jak i trwałość paleniska:
1. Palenisko na bazie misy – jaką wybrać średnicę?
Najczęściej spotykane na rynku tudzież pożądane średnice palenisk wahają się między 600mm a 800 mm. Nasze produkty bazują na misy o średnicy 600mm i uważamy ją za najbardziej optymalną. Drewno paleniskowe występuje przeważnie w 30- centymetrowych kawałkach. Nasze misy ważą 6 kg, do tego dochodzi waga stelaża, tak więc całkowita waga produktu to około 8-9 kg w zależności od modelu. Należy pamiętać, że im większa średnica paleniska tym większa jego waga . To z kolei utrudnia przenoszenie oraz przechylanie w celach czyszczenia misy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że palenisko o średnicy 600mm z łatwością zmieści się do bagażnika samochodów typu kombi. Jeśli kupujemy palenisko nas własny użytek w ogrodzie lub na tarasie średnica misy wynosząca 600mm jest jak najbardziej wystarczająca.
2. Grubość materiału użytego do produkcji misy paleniskowej
Z jednej strony im grubszy materiał zastosowany do produkcji mis tym lepiej. Z drugiej strony nie ma co przesadzać- grubszy materiał to oczywiście wyższa cena i waga produktu. Generalnie za absolutne minimum przyjmuje się 1,5mm przy średnicy 600mm, optymalnie 2mm przy tej samej średnicy a czasem nawet 3mm. My zdecydowaliśmy się na misy o grubości 2mm. Oprócz cotygodniowych ognisk nasze palenisko stoi na zewnątrz przez cały rok, gdzie jest testowane na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Po dwóch latach takich „testów” obserwujemy jedynie występowanie rdzawych nalotów co jest naturalnym i nieuniknionym procesem. Misa paleniska natomiast nie wykazuje żadnych uszkodzeń.
3. Zastosowana technologia
Bez zagłębiania się w szczegóły procesów produkcyjnych misy paleniskowe mogą powstawać w wyniku wyoblania lub tłoczenia blach. Obie te metody obróbki plastycznej blachy wymagają odpowiednich maszyn i oprzyrządowania. W przypadku wyoblania częściej używa się cieńszych blach. W technologii tłoczenia blach jest to zupełnie bez znaczenia. Częściej tłoczy się grubszy a niżeli cieńszy materiał. My postawiliśmy na tłoczenie, ponieważ w wyniku tego procesu technologicznego powstają niezwykle trwałe oraz solidne misy paleniskowe.
4. Kształt i głębokość misy
Jak się pewnie domyślasz optymalna głębokość misy i w ogóle jej kształt nie tylko wpływają na optykę produktu, ale przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo użytkowania paleniska. W zbyt płaskiej formie talerzowej miotane wiatrem płomienie mogą wydostawać się na zewnątrz misy. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu paleniska. Głębsza misa zawsze będzie pewniejszym rozwiązaniem.
5. Stelaż czyli odpowiednie podparcie misy paleniskowej
Innym ważnym elementem każdego paleniska jest mocna i stabilna podpora misy, często stalowe nogi. Generalnie istnieje kilka rozwiązań czy też sposobów unoszenia bazy paleniskowej. Jeden z nich to stalowe nogi, co najmniej trzy z rury lub z profili. Nogi mogą być przyspawane na stałe od dołu misy bądź do jej boków. Producenci oferują także nogi stalowe wysyłane w pakiecie do samodzielnego montażu za pomocą śrub i nakrętek. Innym rozwiązaniem jest odrębny stelaż na który po prostu nakłada się misę paleniskową. Każda z metod ma swoich zwolenników, jednak najważniejszym aspektem każdego rozwiązania jest zapewnienie odpowiedniej stabilności paleniska.
6. Design
O gustach się nie dyskutuje, ale mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że piękne palenisko stanowi oryginalną dekorację ogrodu lub tarasu. Odpowiedni kształt misy oraz dobrze dobrany stelaż tworzą duet doskonały. Misa bez nóg byłaby tylko misą, w której palenie ogniska nie byłoby już tak komfortowe jak w przypadku normalnego paleniska. Stelaż ma zatem dwie funkcje- z jednej strony unosi misę na odpowiednią wysokość, z drugiej strony wpływa na wygląd paleniska. Dzieląc się producenckim doświadczeniem zaskoczył nas fakt, jak różne podpory zastosowane w modelach palenisk: Roma, Toledo i Lizbona definiują design i wpływają na optykę produktu.
Wspomniane modele możesz zobaczyć tutaj.
7. Powierzchnia wykończenia – czy rdza na palenisku jest nieunikniona?
W odróżnieniu od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie wśród dekoracji ogrodowych króluje rdza, my Polacy jakoś nie możemy się do niej przekonać. A szkoda, ponieważ rdza jest najbezpieczniejszym wyborem w przypadku palenisk. Każdy kupujący palenisko powinien mieć świadomość, że prędzej czy później i tak pokryje się ono rdzą, nawet jeśli wybrał palenisko pokryte farbą żaroodporną. Jest to naturalny i nieunikniony proces wynikający w właściwości zwykłej stali. Jednocześnie należy pamiętać, że rdzawy nalot nie jest wadą produktu i nie ma żadnego wpływu na jego użytkowanie Wielu producentów palenisk na bazie misy stalowej oferuje ją po prostu w wersji surowej.
Zatem jakie palenisko wybrać, malowane czy surowe? To dylemat przed którym stoją nie tylko Klienci ale również producenci oferujący paleniska. Z uwagi na fakt, że większość z nas kupuje oczami, uważa rdzewiejące palenisko za produkt gorszej jakości. A tymczasem nic bardziej mylnego, gdyż rdza i tak pojawi się prędzej czy później niezależnie od wybranego wariantu.
Wysokogatunkowe farby żaroodporne rzeczywiście opóźniają proces korozji stali, jednakże należy pamiętać, że nie eliminują go w stu procentach. Odpowiednia konserwacji palenisk z powłoką żaroodporną taka jak ochrona przed wilgocią pozwoli uniknąć pojawienia się rdzy, przynajmniej przez jakiś czas.
My zdecydowaliśmy się na pokrywanie palenisk farbą wysokotemperaturową na bazie żywicy silikonowej od firmy Mipatherm.